LDT 2019 – Závěrečný report

Přestože se může stát ještě cokoliv, zodpovědně musím napsat, že to byl náš (z mého pohledu) nejpovedenější tábor s “TORALI” a dost možná i v historii “našich” táborů na Rejvíze. Po dvou letních a podzimních táborech jsme se vrátili na Tetřívek a opravdu už nechceme jinam!

Nový majitel zde odstranil dřívější nedostatky (vybudoval další sprchy a záchody, terasu, obyvatelnou šopu, jídelní stan, další nerezový dřez, atd.). Strašákem nám stále však ještě do poslední chvíle je/bude, jestli se nás nový majitel nebude chtít “zbavit”, ale udělali jsme maximum pro to, abychom zde mohli i nadále jezdit. Jsme jediný “tábor”, který zde letos je (jezdily sem i jiné tábory a bylo jim naznačeno, že už nemají jezdit), což je sice pěkné (my jsme majitele jako jediní ukecali), ale hodně “stresující”. Tábor, děti a přeplněná chata je pro majitele obrovské riziko, ale věřím, že s námi bude spokojen a tábor bude psát svou historii i nadále. Ještě musí klapnout páteční odpolední úklid (až odjedou děti) a jak řekl majitel, že pokud dodržíme dohodu, můžeme sem jet.

Něco k táboru

Počasí bylo úžasné, vedoucí dřeli a já jsem ani jednou neřekl, že “končím”. Pravidelně to říkávám, protože pravidelně mě to tady štve. Letos tomu tak kupodivu nebylo, sám nevím, čím to… Pravdou však je, že nás to baví, máme to rádi a láska přeci přes hory přenáší!;-)

Kromě stezky odvahy (zrušena včera kvůli deště) a celodenního výletu jsme stihli opravdu vše. Ze zpětné vazby od Vás vím, že některé děti tradičně psaly domů, ať si pro ně přijedete, ale na druhou stranu je třeba říct, že nebylo málo těch, kdo domů napsal třeba jen pohled s krátkým textem něco jako – “je to tu super”. Dokonce včera přišla “někomu” domů místo obvyklých třech vět dlouhá slohová práce, kde dítě popisovalo zážitky, nadšení a prosbu o balíček;-) Rodiče z toho byli tak potěšení, že onen balíček odpoledne dovezli do tábora a pak se vrátili zpět do Ostravy.

Vím, že oproti všem předchozím táborům jsem polevil ve psaní i ve fotkách a nemám z toho dobrý pocit, ale věřte, že to letos opravdu nešlo. Bohužel nás bylo méně (vedoucích a praktikantů), než bych si přál, ale to už tak bývá… Někteří jsme několikrát vstávali i v pět ráno, abychom vytřeli a připravili kuchyň i celou chatu. Je nás méně, protože praktikanti mají jiné záliby, vedoucí pracují nebo studují a ti co mají rodiny to mají těžší dvojnásob…

Co říct na závěr…

Za celý tábor jsme měli jen dvě klíšťata (malý Matík a Adam K.)! B-komplex opravdu funguje… . Hygiena ani letos nepřijela, ale to mě nepřekvapuje, protože jsme byli na ně jako každý rok připraveni a oni se nás prostě bojí!!!

Ještě musím popsat jednu “vtipnou” historku. V průběhu tábora jsme si všimli, že se přemnožily v našem okolí luční kobylky a objevovaly se hodně v chatě (ve sprše vedoucích a na chodbě) i v jejím okolí. Celý tábor jsme viděli děti je sbírat (i po louce) a nevěděli jsme, proč to dělají. Naivně jsme si dokonce mysleli, že je někde tajně “chovají”. Vtipné na tom celé je, že teprve až včera jsme se dozvěděli, že se kobylky nepřemnožily, ale děti je z louky do chaty nosily a co je “drsné”, dávaly je vedoucím (i vzájemně mezi sebou) do spacáků. Co ty děti nevymyslí;-) Příští rok ale budeme vědět a zakročíme dříve.

Děti Vám domů přijedou špinavé, unavené a nebudou s Vámi chtít komunikovat, nebojte se, je to naprosto normální. Však kdo sem své dítě již dal, tak mi dá za pravdu, že až se pořádně doma dítě vyspí a vrátí se do běžného režimu, rozpovídá se a já věřím, že bude na tento tábor každý vzpomínat v dobrém…

Chtěl bych Vám všem poděkovat za důvěru, kterou jste nám projevili již tím, že jste nám své děti svěřili. Starali jsme se o ně, jakoby byly naše vlastní. Srdečně děkuji všem, kteří nám sem něco poslali, předali v Ostravě, pomohli zařídit, přijeli pro své děti. Děkuji samozřejmě “vedoucím”, byl jsem na ně často hnusný, přísný a chtěl jsem ať makají na maximum, ale oni ví, že tak to být musí. Děkuji Vám přátelé!

Přestože si to zde má manželka nepřečte, děkuji i jí, že mě sem pustila a že se doma musela starat sama o dvě malé děti a ještě zařizovala stěhování do nového bydlení.

Tak na podzim?;-) Jdete do toho s námi? Do konce měsíce Vám pošlu SMS s informacemi, jestli bude podzimní tábor a další info.

PS: Fotky se pokusím zpracovat v Ostravě…

5 Responses

 1. Světlana Antošová napsal:

  My děkujeme Vám!!!
  Díky díky díky!!!
  Jste prostě skvělí!!!
  Antošovi

 2. Veronika Kagánková napsal:

  Krásně napsáno. Moc děkujeme za vše…. 🙂

 3. Radka Balušková napsal:

  Ještě jsem sice s Dany nemluvila,ale když napíše 3x do dopisu,že se jí na táboře líbí,tak to musí být pravda ☺. Děkuji všem za opět perfektně odvedenou “práci”,jste nejlepší! R.+J. Baluškovi

 4. Sylva Unucková napsal:

  Radku,děkujeme za trpělivost všech vedoucích,vaše nápady a opečovávání našich dětí.Velké díky!Unuckovi

 5. Skotnicová napsal:

  Taky moc děkujeme.Vím,že je o děti skvělé postaráno a já jsem ráda,že tak skvělá parta lidí tábor organizuje.