LDT 2017 – závěrečné hodnocení

Letos jsme museli vyměnit chatu U Tetřívka za penzion Férovka. Určitě si někteří z Vás myslí, že to pro nás muselo být omezující, když jsme tady nebyli svými pány… Ano, bylo náročné “přesouvat” tábor na “jiné místo” a upřímně říkám, že to již NIKDY nechci řešit, nicméně jsem rád, že jsme do toho šli a zvládli to.

Férovka má pro nás samozřejmě několik nevýhod a např. o ceně jsem již psal. Problém samozřejmě je i to, že si nevaříme sami a jídlo je tak připravováno přesně na míru/počet osob. Když děti nějaké jídlo nejí, na dalším jídle si chtějí přidat a pak je jídla nedostatek – vedoucí několikrát nejedli;-) Myslím si však, že jsme se se vším dokázali poprat. Nevěřte, prosím, dětem, že byl čaj “hnusný”, že jim jídlo nechutnalo, že ho bylo málo. Vím, že naprostá většina dětí tohle neřekne, ale i tak se vždy někdo najde… . Budu rád, když mi na [email protected] napíšete, co dětem vadilo, co je těšilo, co je nudilo, co je bavilo… .

Až děti dorazí domů…

Děti Vám domů přijedou špinavé, přestože některé možná přivezou spoustu čistého oblečení;-), takže si možná řeknete, jestli se tady vůbec převlékaly… Za těch mnoho let vím, že je to naprosto normální, všichni jsme to tak měli, stejně jako jsme posílali srdceryvné dopisy v průběhu tábora, aby si pro dítě rodiče přijeli.

Počítejte rovněž s tím, že až budou děti doma v klidu, tak bude trvat několik dní, než vše dospí a než Vám budou chodit spát dříve než v 10 večer. Děti tady byly v neustálém pohybu, takže byly nutně unavené. Důsledně jsme však dodržovali, aby děti spaly 8-9 hodin. Když byla večerka o půlnoci, děti spaly až do 9 hod. Dnes mě ale překvapilo, že někteří bantovali už o půl sedmé ráno, což vůbec nechápu, jak je možné;-)

Devět z deseti rodičů doporučuje – neptejte se dětí bezprostředně po příjezdu, jak se měly, nepoví Vám to. Dokonce ještě ani při cestě domů Vám to často neřeknou… . Ony Vám vše samy rády řeknou, až si odpočinou… . Berte to tak, že přijedou z jiného světa, kde byl jiný režim;-)

Pokud si děti domů přivezou vši (doufáme, že ne!), kontaktujte mě, prosím. Vím, že jsme v tomhle směru udělali maximum (3x kontrola všech dětí), ale stát se to opravdu může. Budu připraven rozeslat rodičům SMS, kdyby náhodou, ale na táboře jsme vši nikomu nenašli.

Sponzoři…

Chtěl bych Vás všechny poprosit, jestli byste nám dali vědět, kdyby byla možnost přes Vás přihlásit TORALI k nějakému grantu, žádosti o dotaci… Je mnoho firem, kde mohou zaměstnanci přihlásit neziskovky k dotačním titulům.

Chtěl bych poděkovat letošním “sponzorům”:

 • MOb Ostrava-Hrabová nám poskytl dotaci ve výši 25 000 Kč a to nás zachránilo!!!
 • Manželé Žalčíkovi nás tady ubytovali a byla to jejich zatím největší akce;-)
 • Richard Mikula (MIKI FUN, spol. s r.o.)  nám přivezl tolik hraček pro děti, že to nemáme šanci rozdat ještě ani na podzimním táboře. Richard s Drátem (syn) nám i zapůjčili obrovské “plachty” na přístřešek.
 • Ing. Zdeňka Ševčíková (HOTEL MARIA, Milan Ševčík a syn) nám zapůjčila lednici, párty stan, hrnce a prostěradla.
 • Lukáš Mlýnek (FOFR kurýr) zajistil a zajistí převoz všeho potřebného.
 • Veronika Chromčáková nám poslala náramky “proti” klíšťatům.
 • Radce Balušková nám poslala “drobnosti” pro děti.
 • Prarodiče Elišky a Víti upekli a přivezli koláče.
 • Dalibor Unucka nám přivezl melouny;-)
 • Děkujeme všem rodičům, kteří nám vedoucím poslali něco na chuť a dobrou náladu;-)
 • Pokud jsem na někoho zapomněl, tak se srdečně omlouvám. Vážíme si opravdu každé drobnosti.

Hodnocení…

Celý tábor hodnotím jako velmi zdařilý a dokonce i počasí nám přálo! Jsem rád, že ta časově náročná příprava před táborem k něčemu byla. Před rokem hrozilo, že tábor nebude a letos víme, že tady budeme jezdit dále a rádi.

Nemyslím si, že jsme nejlepším táborem, ale myslím si, že tak trochu výjimeční být musíme. Roky nám přibývají a často si říkávám, jestli už nejsme někteří na to “blbnutí” staří.  Velice mě těší, že mnoho z Vás chápe naši srandu a to dodává našemu táboru nálepku rodinný. Já osobně to tak beru a vím, že i vy k tomu tak přistupujete, moc za to díky!

Jak již tušíte, hygiena letos nepřijela. Hodně mě postup hygieny mrzí. Za sebe můžu říct, že mě hrozba návštěvy hodně omezuje. V pracovní dny jsem se snažil být celou dobu v táboře, abych případnou kontrolu neprošvihl. Ráno jsme “brzo” vstávali, abychom uklidili věci, které se dají uklízet jen před budíčkem nebo když tady děti nejsou. Myslím, že návštěva hygieny má význam hlavně na začátku tábora, kdy je nejpravděpodobnější, že se něco přehlíží a má smysl “ohrožení” pokutovat a požadovat nápravu. V druhém týdnu tábora kontrola dost ztrácí smysl…  a je to pro organizátory spíše trapný strašák. Znám mnoho táborů, které organizátoři akci na hygienu vůbec nehlásí a není to úplně fér, že Ti ostatní jsou celý tábor “pod tlakem” a oni vysmátí…

Poděkování a atd.

Tábor sice končí až předáním dětí, ale to již nebude příležitost poděkovat. Děkuji všem vedoucím, rodičům i dětem, našim rodinám a všem sponzorům. Děkuji za to, že jsme to společně zvládli!

Přátelé, kamarádi a táborníci, děkuji, že jsem u toho mohl být…
Kubíku Mladý, těšíme se na tebe, opatruj se.

Abych předešel dotazům – ano, budu na podzimním táboře hlavním vedoucím, tak snad to nebude někomu vadit;-) Na shledanou na podzimním táboře.

Náčelník zlomené brko.

Howgh!

2 Responses

 1. Gabka napsal:

  Milý Radku, toho času náčelníku zlomené brko a milá parto vedoucích, chtěla bych Vám moc moc poděkovat za Vaší skvělou práci.Díky Vám naše děti poznají jiný svět a zažijí super srandu. Zážitky,na které budou opravdu dlouho vzpomínat. Vím to,protože já samotná jsem na táboře na Rejvíze zažila krásné chvíle. Díky fotkám a záznamům jsme měli šanci,alespoň trošku vidět,jak si to děti spolu s Váma užívají.Když jsem viděla Slavíka,tak jsem chvilku ani nedýchala.
  Děti jsou spokojené a budou jezdit,dokud Vás to bude bavit. Rejvíz je kouzelné místo. Děkuji. Gabka Straubová

 2. Světlana Antošová napsal:

  Děkujeme, děkujeme, děkujeme