LDT 2018 – den šestý

Včerejšek byl moc fajn a my si ho moc užili, přestože jsme spíše odpočívali. Děti byly hodně unavené a my se tak rozhodli tomu program přizpůsobit. Dokonce jsme měli i speciální odpolední klid, během kterého jsme je “nutili” spát. Přes počáteční vzdor, který jsme ustáli, většina dětí nakonec usnula – samozřejmě včetně velišů.

Borůvek je v lese strašně moc a my si sbíráním zajistili ingredience pro milk shake, který bude myslím dnes ke svačině. I odpočinkový Slavík se vydařil;-) Musím říct, že jsem byl velmi překvapen, jak se děti zvládly za hodinový prostor připravit. Záznam zůstává na Twitteru stále dostupný k přehrání.

Tábor není pouze o radosti, ale bohužel i o starostech. Nechceme nic tajit, stejně by se to k Vám asi dostalo, takže tady jsou ty největší “starosti” ze včerejšího dne:

  • Včera jsem zestrárnul snad o pět let a myslím, že jsem nebyl sám – mysleli jsme si, že nám z tábora “utekli” dva kluci. Bylo po večerce a všichni kromě hlídky již měli ležet ve svých postelích. Snad až při třetí kontrole stanů jsme zjistili, že je jeden stan “najednou” prázdný – to se stává celkem často (děti se i po večerce chodí navštěvovat). Kluky jsme šli přirozeně hledat do budovy. Jenže jsme je nenašli a nenašli jsme je ani u čaje v “jídelně”, kolem budovy, v teepee a všechna místa jsme prošli několikrát. Když už jsem v hlavě vymýšlel další postup, tak najedou přišla za námi hlídka, že kluky našli. Dozvěděli jsme se, že kluci chtěli hlídce ukrást vlajku a tak se schovali ve vysoké trávě a čekali asi půl hodiny na vhodnou příležitost. Vše dopadlo dobře, ale nikomu takovou situaci nepřeji a doufám, že se nám to již nikdy nestane… .
  • Děti musíme ve všem kontrolovat a všímat si věcí, které máme z minulosti vypozorované jako problémové/rizikové – to je normální, protože děti jsou děti a neuvědomují si spoustu věcí. Včera jsem nařídil, že si musí jít všichni povinně pod dohledem umýt hrníčky. Víme, že po každém pití si je rozhodně nechodí všichni poctivě umývat. Řekl jsem, že před jídlem nám každý přinese hrníček ukázat ke kontrole a kdo to neudělá, nepůjde do té doby na jídlo. V tu chvíli za mnou přišlo jedno dítě a řeklo mi, že tady hrníček nemá, že mu ho maminka zapomněla dát. Tohle bývá častá výmluva, aby si dítě nemuselo jít do budovy třeba pro pláštěnku, bundu, čepku, ponožky, atp. Zeptal jsem se: Z čeho od začátku tábora piješ? Odpověď mi málem přivodila infarkt – “z kohoutku”. To jsou chvíle, které naprosto nesnáším a okamžitě si přeji, ať už je tábor za námi – tohle je selhání na všech stranách – rodič, dítě a samozřejmě i na naší straně.
  • Poslední velkou starostí, kterou však nemáme vyřešenou, je problém na jednom pokoji kluků.  Záměrně neuvádím číslo pokoje, protože tohle si musíme vyřešit sami a ostatní děti o tom neví.  Včera se nám podruhé stalo, že jeden z kluků daného pokoje na jejich záchodě použil ručník místo toaletního papíru. Když se to stalo poprvé, nevěnovali jsme tomu zvláštní pozornost, protože jsme si to vysvětlovali tím, že chyběl toaletní papír. Jenže včera se to zopakovalo a na záchodě byly dva nerozbalené a dva již používané toaletní papíry. Kluci jsou z toho pochopitelně rozladění a doma Vám o tom určitě řeknou, tak ať jste na to připraveni, že se něco takového stalo. Dnes to budu s každým z pokoje řešit zvlášť…

Zajímavosti:

  • Doktor musel včera do Ostravy, protože měl “službu”. Celý den jsme na něj mysleli, protože jsme věděli, že on myslí na nás. Směna mu ubíhala rychle, protože měl hodně práce, ale nakonec si večer našel čas na přímý přenos ze Slavíka. V tuto chvíli je již na cestě zpět do tábora a 24 hodinovou směnu má úspěšně za sebou.

    Doktor si užívá na směně chvíli volna

  • Děti si před Slavíkem chodili nechat vytisknout texty písní, což je normální… Pobavilo nás, jak si přišel Oskar nechat vytisknout Prší, prší…;-)
  • Vedoucí z tábora dávají na své facebookové profily vlastní fotky a včera se stalo, že u jedné z nich v noci přibyl “lajk” od jednoho dítěte tady z tábora. I tohle je jedna z našich metod, jak odhalit, kdo si tajně vzal mobil na tábor a dvě minuty od této události byl mobil zabaven;-)

Fotky z posledních dvou dnů jsou na Flickru:

ldt_2018_03