LDT 2015 – poslední táborový report

Naposledy zdravím(e) táborové příznivce.

Na táboře se nám letos povedlo snad vše zásadní, co jsme si naplánovali. Navštívili nás kouzelník Ray Salman, který se může pyšnit 1. místem z Mistrovství České Republiky v Moderní Magii a hudebník Tomáš Patrňák, vítěz soutěže Amatérské scény na Rádiu Jizera. Všechny děti si měly možnost zadovádět v krásné přírodě Jeseníků, přespat v lese a kromě strachu z nočních her se musely poprat i se bangee trampolínami, které jsou na Rejvíze teprve od letošního jara. Co všechno jsme společně zvládli, překonali a zažili určitě víte z tisíců fotek, stovek vzkazů pro děti od rodičů, záznamu z přímého přenosu, desítky videí a pravidelných denních reportů pro Vás všechny… přátele táborového života. A pokud to nevíte, jak to s dětmi chodí po příjezdu, myslete prosím na to, co napsala loni maminka od Martinky Povové:

O táboře se u nás mluvilo v podstatě celý rok. Půl roku po příjezdu se vzpomínalo a smálo, půl roku se opět vzpomínalo a těšilo :-). Po příjezdu se mnou děti moc nemluvily, rozjímaly a smutnily, že už se musely vrátit domů. Ze začátku, když byli malí, mi z toho bylo trochu smutno, že se jim po mamince nestýskalo. Brzy jsem si ale uvědomila, že je to moc dobře!

Každý rok děkuji a chválím mnoho z nás. Letos to děkování zkrátím na jediné – děkuji, upřímně děkuji kuchyni! Jitka, Drát, Arny a Adam odvedli profesionální práci. Kdo mě zná, ví, že chválu ode mě uslyší málo kdo. V obrovských vedrech museli pracovat v doslova nelidských podmínkách. Jitka a Drát chodili z kuchyně večer tak unavení a sedření, že se opravdu divím, že to nevzdali po prvních třech dnech.  Navíc vše dělají bez nároku na odměnu. Mimochodem, kuchyň nezkazila ani jedno jediné jídlo, což se běžně stane opravdu každému. Jestli si někdo za letošní rok zaslouží být označován za nepostradatelného (hláška mezi námi vedoucími), pak to byla Jitka a Drát. Přátelé, děkuji Vám! Každý je nahraditelný, ale Vy jste se stali nepostradatelnými.

Každý rok si na konci tábora říkám(e), jestli jsme udělali maximum, co se nám povedlo, nepovedlo a jestli není čas skončit úplně, protože už na to nestačíme?! Od roku 1999, kdy jezdím na náš tábor jako vedoucí, vždy říká vedení, tohle je poslední rok, který dělám(e). Duha se vždy objeví až po bouřce a tábor se má hodnotit až s odstupem času. Není ale jednoduché rok co rok převzít to nejcennější druhých a čtrnáct dní za ně ručit „hlavou“. Nejde jednoduše před táborem či v jeho průběhu konstatovat:

Ak sa to nepodarí, tak sa nič nedeje, ľudia si nájdu iného
tak to chodí, úspech je všetkých, neúspech iba jedného…

Na hodnocení tábora námi vedoucími si ještě nějaký čas počkám(e), protože jak řekl Karel Čapek: Čas je největší síla života. My sílu teď všichni budeme rozhodně potřebovat. Není to pochopitelně jen o síle, protože lidem často nechybí síla, ale vůle a o tu jsme zatím nepřišli.

Několik ostatních informací na závěr…

Děti měly zanedbatelný počet klíšťat, celkem jsme u dětí nalezli a odstranili tři klíšťata. Pokud si uvědomíme, že riziko aktivity klíšťat je na čísle 7 z 10, pak je to velmi pozitivní zpráva. Které děti měly klíště se dozvíte po příjezdu, kdy to bude i s úrazy a zdravotními problémy hlásit zdravotník.

Hygiena nás, stejně jako loni, nepřijela zkontrolovat. Na druhou stranu si mohou být asi jisti, že jsme na ně museli být celý tábor připraveni.

Kartičky pojištěnce a potvrzení lékaře přibalíme dětem před odjezdem do kufru. Příjezd je naplánován na 16. hod. na parkoviště před Domem kultury města Ostrava, čili na místo odkud jsme odjížděli.

Online formulář pro přihlašování na podzimní tábor, který se uskuteční v termínu podzimních prázdnin (28.10.-1.11.), zveřejníme začátkem září. Dovolím si využít současných Vašich kontaktních čísel a týden předem Vás budu upozorňovat SMSkou.

TORALI o.s. si ještě touto cestou dovoluje pozvat všechny milovníky kvalitních českých filmů na premiéru projekce Kinematografu bratří Čadíků v Hrabové. Promítání filmů se uskuteční za každého počasí na hřišti TJ Sokol Hrabová ve dnech 2., 3., 4. a 5. září a začátky jsou naplánovány vždy na 20:00 hod. TORALI o.s je spolupořadatelem této akce.

Co napsat na závěr ?!

Děkujeme za důvěru, děkujeme za Vaše díky ve vzkazech, děkujeme za balíčky vedoucím, děkujeme dětem, že to s námi vydržely a děkujeme všem za pomoc s přípravou, realizací a úklidem.

Pamatujte si, že i z 5. letního tábora pod značkou – TORALI o.s. – děti domů přijedou sice špinavé, unavené, ale doufám(e), že plné zážitků a v rámci možností zdravé!

PS: Fotky se budeme snažit ještě nějaké přidávat (Flickr, Twitter), tak dokud Vám děti nepředáme, zůstaňte nám ještě 23 hodin věrni…

Konec hlášení.

Za celý náš tým Radomír Orkáč (aka Radys)