LDT 2015 – den pátý

Konečně jsem se dostal k sepsání krátkého popisu událostí, které se staly včera.

Včera jsme měli den, jaký by nám záviděl snad každý organizátor táborů. Dopoledne jsme se zmalovali barevným práškem (speciálně zakoupeným pro tuto událost) a šli se okoupat do Kofoly (veliši). Mališi se povinně sprchovali u nás ve sprše a zkontrolovali jsme i jestli nemají klíště. Nakonec se ukázalo, že to bylo prozíravé, protože po osprchování se na Rejvíze objevila závada na vodovodním řádu a my byli do druhého dne bez pitné vody. Užitková voda byla k dispozici již po 4 hodinách od odstávky a tak to pro tábor prakticky nepřineslo žádné zásadní omezení.

Po odpoledním klidu šli všichni do lesa, kde je snesitelně a „nežerou“ tam muchničky. Veliše jsme po družstvech vodili na Orlí Vrch, kde mají bungee trampolíny. Mališi půjdou jindy (asi zítra), protože na to musíme vyhradit potřebný čas v programu.

Po večeři jsme se odebrali do lesa, kde jsme se díky delší přípravě místa pro spánek již nedostali k připravené bojovce. Děti nespaly na holé zemi, ale na plachtě z vagónu, kterou jsme si právě pro tento účel přivezli z Ostravy. Plachtu na tábor vozíme již 3 roky, ale až letos jsme ji využili.

V lese jsme seděli u ohně a pekli v něm brambory, na které se stála dlouhá fronta. Brambory měly být sice jen jednohubkou, ale někteří přicházeli stále a stále až do půlnoci (Jakub St.). O půlnoci již většina dětí sice spala, ale i tak jsme některé museli důrazně přemlouvat, aby už konečně ulehli k ostatním. Pak už všichni spali až do rána, kdy jsme v 8 hodin všechny vzbudili, abychom se odebrali do chaty na snídani. Celou akci narušily snad jen v 5 ráno muchničky, které nás nechtěly nechat spát. Nakonec to ale byla snad jediná kaňka na tomto úžasném „výletě“.

Zajímavosti:

 • Kača Ulm. nejprve do lesa odmítala jít přespat. Pak si to rozmyslela a s brekem nás prosila, jestli nemůže vzít své rozhodnutí zpět. Pak ještě nastaly komplikace, když zůstala při odchodu v pokoji, kde plakala, že nemůže jít, protože jsme všem řekli, aby si vzali láhev s čajem. Ona tu svou provizorní láhev (maminka zapomněla na tábor láhev nabalit) ztratila a myslela si, že ji za to necháme v chatě. Nakonec jsem ji půjčil svou láhev z kola a vše pro Kaču dopadlo dobře.
 • Natálka nemohla usnout, protože si děti mezi sebou říkaly strašidelné příhody o Freddym Kruegeru a ona se pochopitelně strašně bála. Usnula až když jsme šli všichni spát a vedoucí si lehli těsně pod děti, aby je pomyslně od Freddyho ochránili.
 • Jakub Pej. si včera chtěl rozmyslet přespání v lese, ale když se dozvěděl, že v chatě nebude spát žádný „mališ“ kluk, zůstal spát v lese:-)
 • Otec Lucinky Luk. mi předevčírem v noci psal SMS, jestli bych nemohl vzít Lucinku na nějaký můj běh. Nakonec se přidala ještě Barča Hol. a Janka Ovš.

Napadla nás jedna hra, která by se týkala jak rodičů, tak dětí. Jestli to bude „fungovat“ nevíme, ale stojí to za vyzkoušení. Rodiče si vymyslí pro své dítě úkol, který zapíšou do vzkazů. Jakmile se úkol objeví na nástěnce, bude na dítěti, jestli ho splní. Rodiče si vymýšlí nejen úkoly, ale i odměnu, která dítě bude doma čekat. Aby byla soutěž zajímavější, tak se mohou zapojit i rodinní příslušníci našeho personálu;-)

Pravidla hry:

 • Vedoucí dětem vysvětlí pravidla hry (po zapsání prvního úkolu do vzkazů).
 • Rodiče zapíšou do vzkazů úkol a odměnu, která na dítě bude čekat doma.
 • Děti si musí samy na nástěnce úkol přečíst a pokud úkol nebude narušovat program, musí ho splnit před vedoucími/dětmi s tím, že musí být úkol zdokumentovatelný formou fotky/videa.
 • Rodič se o splnění úkolu dozví pouze ze zveřejněné fotky/videa.
 • Rodič smí úkol svému dítěti přes vzkazy připomínat.
 • Rodič může zadat svému dítěti další úkol jen v případě splnění toho předchozího.
 • Pokud by „náhodou“ soutěž dospěla do situace, že dítě úspěšně splní 3 úkoly po sobě, mohou rodiče daného dítěte zadat úkol i někomu z personálu;-)
 • Je jen na rodičích, jak své dítě bude motivovat, ale pokud se bude jednat o zajímavý úkol (hodnotí vedoucí mezi s sebou), tak my děti na táboře ještě odměníme céčkama, které v průběhu tábora děti sbírají.
 • Vedoucí přislíbili, že pokud je to nějak nezatíží, mohou se splněním úkolu dítěti pomoci.

Příkladem může být zmíněný „úkol“, že Lucinka si má jít s nějakým vedoucím zaběhat. Tento „úkol“ sice nebyl odměněn, ale byl zdokumentován a to je cílem této soutěže. Splnit úkol a mít ho zdokumentovaný formou fotky/videa. Další příklady již stručně – sportovní výkon, básnička, pomoc personálu, výměna špinavého trička, apod.

Fotky ze včerejšího dne bohužel kvůli technickým problémům s připojením k Internetu ještě stále nejsou vypublikovány. Pevně doufám, že se mi to podaří nahrát do noční hry, do které bych se velmi rád zapojil a nebudu tak u počítače.

Fotky jsou na Flickru – fotky se nepodarilo do odjezdu na noční hru nahrát, zveřejněny budou zítra.